Sklepik O nas Galeria Muzyka Księga Gości Strona główna

Kontakt
Press Book
Rider
Linki
Koncerty

ISSA
Sąsiedzi na MySpace

sąsiedzi szanty & folk

O nas

Jakub Owczarek (śpiew, bodhran)
Jeden z ojców założycieli Sąsiadów. Żeglarstwem i piosenką żeglarską zaczął poważnie interesować się na studiach. Kiedyś był współorganizatorem i czynnym uczestnikiem wtorkowych wieczorów szantowych w pubie "U Sąsiada" w Gliwicach. Pierwszy magister inżynier architekt w zespole, na co dzień pracuje w Wydziale Architektury Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, projektuje. Hokeista Amatorskiej Ligi Hokeja na Lodzie. Do 2006 r. zawodnik Huraganu Bytom, obecnie Zagłębia Sosnowiec. Jedyny reprezentant Polski w ekstremalnych zawodach "Red Bull Crashed Ice". Żeglarz jachtowy, sternik motorowodny oraz ratownik wodny. Ukończył ognisko muzyczne w klasie fortepianu, ale w Sąsiadach wybrał bodhran. W zespole głos prowadzący. Autor muzyki kilku sąsiadowych piosenek. Wiecznie w drodze. Dowodzi zespołem od samego początku. W sierpniu 2007 zagraliśmy dla niego i Justyny koncert w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sosnowcu.

Kamil Piotrowski (mandolina, gitara, śpiew)
Z muzycznego wykształcenia skrzypek. Do "szant" trafił w 2001 r. dzięki bytomskiemu Passatowi, gdzie grał na gitarze. Uwielbia góry i na morze ich nie chce zamienić. Zwłaszcza po rejsie „Darem Młodzieży”, który... „jakoś przeżył”. Z zamiłowania fotoreporter-dziennikarz. W latach 2004-2009 wydawca i naczelny Magazynu Szantymaniak - jedynego w Polsce pisma poświęconego szantom i muzyce żeglarskiej. Redaktor działu kulturalnego Magazynu Żagle. Od 2010 r wydawca i szef największego obecnie portalu o muzyce folk/ethno/world music - Folk24.pl
Od „zawsze“ towarzyszył Sąsiadom przed sceną robiąc setki zdjęć. W lutym 2006 stanął razem z nami na scenie w krakowskim Starym Porcie. Straciliśmy fotografa, zyskaliśmy muzyka i dobrego śpiewaka, z głosem znacznie "powyżej normy". Absolwent "Zarządzania" AE w Katowicach. Jego dewizą jest „chcieć to móc“ i stara się ją realizować. Nasz „człowiek od kontaktów z prasą“ - bynajmniej nie hydrauliczną. Dyrektor programowy naszego festiwalu "Nad Kanałem" w Gliwicach

Dominika "Domi" Płonka (flety, śpiew)
Uczona gry na fortepianie i flecie, gitarę opanowała z rozpędu. Z wykształcenia dyrygent chóralny i realizator dźwięku. Tytan pracy, wiecznie zajęta. Zawodowo uczy muzyki, śpiewu, gry na gitarze, prowadzi zespoły wokalne. Jej dziewczęcy "Indygo" (MDK Gliwice) zdobywa raz po raz nagrody na festiwalach, nie tylko szantowych. Na scenie od 1995 roku, począwszy od festiwali piosenki studenckiej, religijnej i turystycznej, poprzez wszelaką działalność muzyczną z innymi zespołami do wieloletniej współpracy z gliwickim Teatrem "A". Chętnie uczestniczy w warsztatach jazzowych i wokalnych. Wolny czas spędza w górach lub nad wodą. Wychowana na wycieczkach po Beskidach, później Tatrach. Policzyła, że w górach mieszkała 3,5 roku (ale same lipce i sierpnie). Niegdyś płetwonurek gliwickiego klubu „Asterina“, teraz wszystkie wakacje spędza na Mazurach. Żeglarz, ale o morzu odważyła się na razie jedynie śpiewać. Organizatorka warsztatów śpiewu oraz pierwszego na Śląsku, i jednego z pierwszych w Polsce - "BalFolku" czyli zabawy i warsztatów tańców ludowych.

W zespole od samego początku. Uczy nas porządnie śpiewać, ustawia nam barwę głosu, prowadzi "negocjacje" z akustykami. Aranżuje część utworów, wykonuje solo kilka songów, m.in. "Johnny I hardly Knew Yea", za interpretację którego dostała na 27 Festiwalu Shanties wyróżnienie. Miłośniczka języka francuskiego i fletów różnych.

Ela "Elo" Król (skrzypce, śpiew)
Zaczynała kiedyś w bytomskim Passacie. Od 2003 r. pierwsze skrzypce Sąsiadów. Absolwentka Politechniki Śląskiej, pani magister inżynier ;-]. Zakochana w swym Authorze i wszystkich formach aerobicu, których nazw nikt nie jest w stanie zapamiętać. Zawodowo wyżywa się w branży motoryzacyjnej. Normy, procedury to jej świat. W maju 2007 roku w prezencie urodzinowym otrzymała od Łukasza... obrączkę ślubną. Wychowują razem małą Hanię i Filipka.

 

Marek "Wiklina" Wikliński (koncertina, drumla, śpiew)
Pierwszą szantę - a było to "Mobile Bay" usłyszał w Rozgłośni Harcerskiej w kwietniu 1986r. Dzień później śpiewał ją przy pracy, machając kilofem na hutniczym torowisku. Tydzień później w zespole Watersztagi dowiedział się co to są Szanty-Pieśni-Pracy. Śpiewał je z nimi kilka lat, potem przelotnie z Ryczącymi Dwudziestkami, zespołami Nordwind i V (Fał). Na wydziale historii Uniwersytetu Śląskiego studiował głównie krążowniki, U-booty, fregaty i kto do kogo z czego strzelał. Żegluje po Mazurach i morzu. Ku jego bolączce największa jednostka, którą płynął miała wprawdzie trzy maszty i z dziewięćset metrów żagli ale ani jednej armaty, z której by można kropnąć do wroga! Zastępczo strzela sportowo z łuku refleksyjnego.

W sąsiadach czasem napisze, a czasem przetłumaczy tekst, czasem go nawet zaśpiewa. Gra na koncertinie, drumli i drobnoustrojach. To najbezpieczniejszy Sąsiad - jego żona Agnieszka jest lekarzem, co przydaje się w rodzinie obdarzonej dwoma energicznymi chłopcami: Piotrkiem i Marcelim - ''Marcepanem". Po ukończeniu retoryki na Alma Mater dostał zgodę na prowadzenie sąsiedzkich koncertów.Nasz pokładowy szantyman, kopie w archiwach i wyszukuje co ciekawsze pieśni pracy, zgłębia ich historię, a później dzieli się nią z nami i słuchaczami. Prowadził już koncert szant na krakowskim Shanties, namawiamy go na radiową audycję autorską.

Piotr "Placek" Świeściak (gitara, śpiew)

 Piotr Świesciak

Chłopak z Wrocławia. Poznaliśmy go podczas festiwalu "Zęza" w Łaziskach Górnych, lata temu, gdy pogrywał solowo we wrocławskim zespole "Róża Wiatrów". Zafascynowany  pieśniami kubryku, od czasu do czasu szukający ukojenia w nieco mocniejszych brzmieniach, ale tęskniący za poezją śpiewaną, na której się wychował. Współtworzył grupę "Robert Reiss z zespołem", która rozpowszechniała twórczość Jacka Kaczmarskiego oraz grała poezję śpiewaną we Wrocławiu. Na niwie żeglarskiej udzielał się jeszcze w "Majtkach Bosmana", "ZKM Wrocław" i "Za Horyzontem". Działał też solo w "Placek i Przyjaciele". Na Śląsk, dwa lata temu, ściągnęła go żona Ania (chwała jej za to!). Kończy studia inżynierskie - informatyka ze specjalizacją sieci komputerowe (tak więc kolejny potecjalny inż w zespole :) ). Zawodowo elektryk i instalator, więc może kiedyś prezydent? Obecnie nasza wtyka w Czechach. » ...grali z nami


CREW ONLY